Sidnejas Latviešu biedrības iesaistīšanās Trešās atmodas procesos

Austrālijā veidojās atbalsta grupas «Helsinki 86» darbam, sniedzot tai materiālu atbalstu, izmantojot sarežģītus tās piegādes ceļus. 1988. gada janvārī, «Daugavas Vanagu» aicināts, Austrālijā viesojās Rolands Silaraups, kuru visi iepazina no gājiena pie Brīvības pieminekļa 1987. gada 14. jūnijā. Austrālijas latviešu sabiedrība kļuva arvien politiski aktīvāka, pievērsa īpašu uzmanība mūsu tautas piemiņas dienām.

Latvijas Trešās atmodas gados lielākajās Austrālijas pilsētās tika izveidotas Latvijas Tautas frontes (LTF) atbalsta grupas. Sidnejā atradās viena no LTF atbalsta grupām. Visas Sidnejā darbojošās latviešu organizācijas iesaistījās palīdzības sniegšanas pasākumos Latvijai. Kā vēlāk rakstīja D. Īvāns: «Sidnejas atbalstītāju sirds un dvēsele bija Ausma Medne un viņas ģimene, Bērziņu ģimene, Andersonu ģimene un neskaitāmi citi patriotiski noskaņoti latvieši.»

Baltijas ceļa laikā Austrālijas baltieši rīkoja atbalsta akcijas. Humānā palīdzība tika sūtīta uz Latviju.

1989. gada nogalē Sidnejā notika Baltiešu padomes Austrālijā organizēts simpozijs, kurā piedalījās pieci Baltijas valstu politiķi, tostarp Dainis Īvāns un Elmārs Vēbers.

1989. gada 22. novembrī Kanberā Austrālijas premjerministrs Roberts Dž. L. Hoks (Hawke) pieņēma Igaunijas, Latvijas un Lietuvas «neformālo organizāciju» vadītājus – Igaunijas Nacionālās neatkarības partijas pārstāvi Tunni Kelamu, LTF priekšsēdētāju Daini Īvānu un Lietuvas «Sajūdis» pārstāvi Kazimiru Antanaviču. D. Īvāns, viesojoties Austrālijā, apmeklēja lielākos turienes latviešu centrus, lai teiktu 18. novembra svētku runas. Latvijas Tautas frontes Austrālijas nodaļai (Melburna) bija izdevies noorganizēt stundu garu LTF vadītāja tikšanos ar Austrālijas premjerministru. R. Hoks kļuva par pirmo Rietumvalsts valdības galvu, kurš tikās ar LTF vadītājs.

Ar Daini Īvānu tika pārrunāta iespēja nosūtīt uz Latviju grāmatas. Grāmatas ar kuģi no Melburnas tika nosūtītas 1991. gada beigās.

Vairums Austrālijas latviešu uz Latvijas Tautas fronti lika nopietnas cerības. Svarīgs darbības virziens bija neatlaidīga informēšana un atgādināšana Austrālijas valdībai par Latvijas situāciju. Nozīmīga loma bija (SBS RADIO, Sidnejas 2EA un SBS Radio, 3EA Melburnā)  raidījumiem latviešu valodā, kas 80. gadu beigās sniedza ziņas par Trešās atmodas notikumiem Latvijā un revolūcijām Austrumeiropas valstīs. Atmodas gados Austrālijas latviešiem izdevās panākt daudzas samērā plašas Baltijai veltītas publikācijas Austrālijas presē. Latvijai kritiskajos brīžos viņi organizēja iespaidīgas demonstrācijas, kurās piedalījās arī Austrālijas politiķi.

Tautieši sniedza dažādu veidu palīdzību Tautas frontei Latvijā, atbalstot to Latvijai nozīmīgās jomās, piemēram, sniedzot atbalstu Olimpiskajai komitejai, organizācijai «Glābiet bērnus!». Dažāda palīdzība tika sniegta LTF, tostarp naudas ziedojumu un humānās palīdzības veidā.

Arī Austrālijas LTF atbalsta grupām saspringts darbības laiks bija 1991. gada janvārī, kad Latvijā bija barikāžu laiks. Pateicoties arī Austrālijas Baltiešu padomes, Austrālijas latviešu kopienas un Latvijas Republikas goda konsula Melburnā Emīla Dēliņa politiskajai aktivitātei, Austrālija bija viena no pirmajām valstīm, kas atzina Latvijas valsts neatkarības atjaunošanu (1991. gada 27. augustā).